پیاز زعفران

۱۰ نکته طلایی برای رشد پیاز زعفران

رشد پیاز زعفران

زعفران گیاهی فوق العاده با عطر و طعم بی‌نظیر است، اما این عطر و طعم از کجا نشات گرفته است. این سوال مکررا در ذهن تمام افرادی که از زعفران استفاده می‌کنند پیش می‌آید. علاوه بر هزاران دلیل علمی و تجربی <<رشد درست پیازهای زعفران>> یکی از دلایل این عطر و طعم است. لذا باغبوم در این مقاله قصد دارد ۱۰ نکته طلایی برای رشد پیاز زعفران را بیان کند.

 

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

 

نام‌های دیگر پیاز زعفران

  1. کرم (کروم زعفران)
  2. بنه(بنه زعفران)
  3. پیازچه(پیاز کوچک زعفران)

۱۰ نکته طلایی برای رشد پیاز زعفران

۱.گیاه زعفران گیاهی است که با هوای سرد سازگارتر است پس برای کاشت پیاز زعفران اقلیم و آب و هوای منطقه را باید در نظر گرفت.

۲- زعفران خاک‌های سبک و شکننده را با بافت شنی یا لومی و مواد مغذی زیاد ترجیح می‌دهد، اما مهم‌ترین معیار این است که خاک به خوبی زه‌کشی می‌شود. برای بهبود زه‌کشی، غالباً پیازهای زعفران در بسترهای بزرگ رشد می‌کنند.

۳- زعفران استریل است و مانند سایر گل‌ها از گرده افشانی تولید مثل نمی‌کند، بنابراین محصولات زراعی باید با تکثیر پیاز زعفران رشد کنند.

۴- پیاز زعفران را در اواخر خرداد یا اوایل مرداد برداشت می‌کنند. برای افزایش زه‌کشی کرم‌ها، ۱۰ سانتی‌متر از هم جدا و ۱۰-۱۵ سانتی‌متر عمق، ترجیحا در بسترهای مرتفع قرار دهید.

۵- عمق و مسافت کاشت از نظر تجاری متفاوت است اما تعداد بیشتری از بنه‌های زعفران در مزارع کم عمق تولید می‌شود. یک خاک زه‌کشی رایگان با مقدار زیادی مواد آلی فراهم کنید. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را با کمپوست بپوشید اما بیش از حد از آن استفاده نکنید.

۶- بسته به اندازه پیاز زعفران مادر، هر کرم ۱-۱۰ پیازچه زعفران جدید جایگزین خواهد شد. هر یک از بنه‌های اصلی بالای ۳۰ گرم در سال دوم خود به طور متوسط ​​شش پیازچه جدید ایجاد می‌کند. این وزن‌ها هر ساله افزایش می‌یابد و بالاتر از قبل رشد می‌کنند و هر سال ۱-۲ سانتی‌متر به سمت سطح خاک می‌روند.

سرانجام کرم‌ها پر ازدحام می‌شوند و منجر به کاهش بازده می‌شوند، بنابراین معمولاً تولید کنندگان مرتباً به طور دوره‌ای، تقریباً هر شش سال پیاز زعفران را از زمین برداشت کرده و در زمینی بزرگ‌تر چال می‌کنند. پس از مطالعه این بخش به ادامه مفاله ۱۰ نکته طلایی برای رشد پیاز زعفران می‌پردازیم.

۷.بستری که زعفران‌ها در آن رشد می‌کند (پل‌های زعفران) را باید عاری از علف‌های هرز نگه داشت – اگر شما در وجین علف‌های هرز تنبل هستید، یک لایه خاک اره به کنترل علف‌های هرز کمک می‌کند.

۸-  برداشت گل زعفران بسته به آب و هوا ۳۰-۴۰ روز ادامه می‌یابد.

بسته به زمان آبیاری گل‌های زیبای زعفران اغلب قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شوند، اما ممکن است همزمان یا بعد از آن ظاهر شوند. هر گیاه زعفران ممکن است تا ۱۵ روز گل ببخشد اما پس از شروع گل، باید چابک باشید و صبح‌ها قبل از اینکه آفتاب سطح زمین را بپوشاند، گل‌ها را جمع کنید.

۹.باران (یا آبیاری) ۱۰-۱۵ روز قبل از گلدهی باعث تولید زیاد می‌شود. خشکسالی باعث رشد گل‌های زعفران در اندازه کوچک می‌شود.

۱۰- با زدن انگشت در پایه و یا با حرکات پیچشی جزئی، گل‌ها را جمع کنید. آن‌ها بعد از تبخیر شبنم در صبح به بهترین وجه برداشت می‌شوند. در ایتالیا گل‌ها خیلی زود از صبح برداشت می‌شوند در حالی که هنوز بسته هستند و جدا شدن آن‌ها آسان‌تر است.

امیدواریم مقاله ۱۰ نکته طلایی برای رشد پیاز زعفران شما را برای کشت پیاز زعفران به صورت درست راهنمایی کند. در پایان اگر نظری دارید و یا سوالی برایتان پیش آمده می‌توانید با ما در میان بگذارید تا به دانش هر دو ما اضافه شود.

شاید برایتان جذاب باشد بدانید پیاز زعفران را در سایر کشور ها چگونه می‌کارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *