آموزشی, پیاز زعفران

نحوه آموزش کاشت زعفران در گلدان

زعفران یکی از ارزشمندترین محصولات سبد غذایی ما ایرانیان است که با رنگ، عطر و طعم دل‌انگیزی که دارد مزه فوق‌العاده‌ای به غذاهای ما می‌بخشد و آن‌ها را دلپذیرتر می‌کند. همان‌طور که می‌دانید امروزه تهیه کردن این محصول ارزشمند به دلیل افزایش قیمت چشم‌گیر آن کمی سخت شده و عده‌ای ترجیح می‌دهند آن را از سبد غذایی خود حذف کنند. اما باغبوم در این مقاله شما را با روش کاشت زعفران در گلدان آشنا کرده و راهکارهای آن را به شما می‌آموزیم تا دیگر نگران تهیه زعفران نباشید و بتوانید به اندازه دلخواه غذاهایتان را خوش رنگ‌تر و خوش طعم‌تر کنید.

جهت مشاوره رایگان و خرید پیاز زعفران کلیک کنید

کاشت زعفران در گلدان

شاید شما به این فکر کنید که برای کاشت این گیاه باید زمین زراعی در منطقه‌ای خاص از ایران که آب‌ و‌ هوای آن مناسب کشت زعفران باشد، داشته باشید. البته تصور شما از این قضیه تا حدودی درست می‌باشد. اما ما این مژده را به شما می‌دهیم که شما نیز هم‌اکنون می‌توانید در منزل خود پیاز زعفران را در باغچه، پشت بام و یا در گلدان بکارید و بدین وسیله نیاز سالیانه خانواده خود را تامین کنید.

شرایط مناسب محیطی برای کشت زعفران

بهترین شرایط فیزیکی که زعفران در گلدان کاشته می‌شود به شرح زیر است:

خاک

این گیاه در خاک‌های شنی، رس، خاک‌برگ و خاک باغچه قابلیت کشت و رشد دارد. اما بهترین خاکی که در آن رشد بهتری انجام می‌شود، خاک‌های هوموس‌دار با بافت متوسط لومی می‌باشد.

نور

این گیاه باید در معرض کامل نور باشد تا فرآیند رشد بهتری داشته باشد.

آبیاری

گیاه زعفران نیاز آبیاری زیادی ندارد و توجه داشته باشید که در فاصله بین ۲ بار آبیاری، خاک باید خشک باشد. همچنین به یاد داشته باشید بعد از اینکه عمر برگ‌های این گیاه به پایان رسید، آبیاری را قطع کنید.

دما

همان‌طور که می‌دانید زعفران گیاه گرمی می‌باشد. پس برای باز شدن شکوفه‌هایش به گرمای معتدلی نیاز دارد. به خاطر داشته باشید هرچه میزان نور و گرما بیشتری به این گیاه برسد جوانه‌‏های آن سریع‌تر رشد می‌کند.

کوددهی

زمانی‌که عمر گل‌های زعفران تمام شد آن را با کودهای تقویتی، کوددهی کنید. اما به یاد داشته باشید که هنگامی‌ که برگ‌های آن خشک شد دیگر به آن کود ندهید.

مراحل کاشت زعفران در گلدان

بهتر است گلدان نسبتا بزرگی را برای این کار انتخاب ‌کنید که جنس آن سفالی بوده و ته آن سوراخ‌های بزرگی برای خارج شدن آب داشته باشد.
۱. گلدان خود را با مخلوطی از خاک باغچه و کود دامی یا کمپوست پر کنید.
۲. خاک گلدان را به ۵ قسمت مساوی تقسیم کرده و د‌ر هر قسمت، پنج پیاز با عمقی نزدیک ۱۵سانتی‌متر بکارید.
۳. آبیاری را مطابق با آنچه گفته شده انجام دهید.

بهترین زمان برای کاشت

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران در فصل تابستان و تا ابتدای فصل پاییز می‌باشد. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت مناسب‌ترین زمان کاشت از اواخر خرداد ماه تا اوایل مهر ماه است.
نکته: توصیه می‌شود اگر پیاز زعفران خود را در خرداد ماه کاشته‌اید، آن را تا ابتدای مهر ماه آبیاری نکنید. زیرا در این مدت پیازها به خواب می‌روند‌ و ممکن است به دلیل عدم فعالیت ریشه، این پیازها فاسد شوند.
اینک شما با کلیاتی پیرامون نحوه کاشت پیاز زعفران در گلدان آشنا شده‌اید و می‌توانید از این آموزش برای رسیدن به خودکفایی در این زمینه بهره گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *