پیاز زعفران را از کجا بخریم ؟

پیاز زعفران را از کجا بخریم ؟

زعفران گیاهی سازگار است و به همین علت بسیاری از افراد تمایل به کاشتن آن برای مصرف شخصی دارند.

اولین قدم برای کاشت زعفران خرید پیاز زعفران است.معمولا افراد سوالاتی در این زمینه دارند مثل پیاز زعفران چیست و یا پیاز زعفران را از کجا بخریم.

در این مطلب سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

پیاز زعفران چیست؟

اگر در زمینه ی کاشت زعفران مطالعه داشته باشید خواهید دانست که زعفران نیز از جمله گیاهانی است که دارای پیاز می‌باشد. پیاز زعفران آن بخشی از گیاه است که لازم است کاشته شود تا محصول زعفران به بار آید. برای این منظور این نیاز وجود دارد تا پیاز زعفران را از محلی معتبر تهیه کنیم. اما پیاز زعفران را از کجا بخریم ؟

شما می­‌توانید از مناطق کشت زعفران در تربت‌حیدریه،زاوه و به طور کلی خراسان رضوی و یا فروشگاه های آنلاین معتبر این محصول را خریداری کنید. پیش از خرید حتما به کیفیت محصول توجه کافی داشته باشید.

فصل کاشت زعفران

برای کاشت و به ثمر رسیدن، زعفران برخی بازه ­های زمانی مناسب و برخی نامناسب اند. بهترین زمان این کار فصل تابستان یعنی از پایان خرداد ماه تا اوایل مهرماه است. باید بدانید که اگر پیاز زعفران در خرداد ماه کاشته شود نباید تا مهرماه به آن آب داده شود زیرا آب پیاز را فاسد خواهد کرد.

همچنین بهتر است در میانه‌ی تابستان یعنی اواخر تیر و اوایل مرداد ماه از کاشت پیاز زعفران خودداری کنید.

نکته­‌ی قابل توجه این است که نباید پیازها را در حدود شهریور ماه از خاک بیرون آورد. زیرا ممکن است این پیازها درست در این زمان آماده­‌ی جوانه زدن و ریشه دادن باشند. همچنین بهتر است توجه شود که نباید فاصله­‌ی زمانی بین خارج کردن پیازها از خاک و کاشت آن ها زیاد باشد.

هر چه این فاصله کمتر باشد، بهتر است. اما به هرحال می توان برای چند روز پیاز زعفران را در محیطی سرد و خشک با ارتفاعی حدود 25 سانتی متر و به شکل پخش شده نگهداری کرد. در این صورت باز هم پیاز قابل کاشت و ثمردهی است اما در سال اول میزان باردهی بسیار کاهش می‌­یابد.

روش کاشت پیاز زعفران در گلدان

پس از بیرون کشیدن پیاز زعفران از خاک بهتر است این گیاه در یک گلدان کاشته شود. زمانی که پیاز زعفران را در گلدان می‌کارید تا پنج سال بعد، نیازی به عوض کردن گلدان نیست.

نگهداری از زعفران نکات مخصوص به خودش را دارد که باید به آن ها توجه کافی داشت. برای مثال نحوه‌­ی آبیاری آن و یا فصل کاشت گیاه که درباره‌­ی آن صحبت شد نکات مهمی هستند که باید رعایت شوند.

گیاه زعفران را در گلدانی با منافذ کافی برای خروج آب بکارید. از کف گلدان مورد نظر شروع کرده و سنگ ریزه بریزید. سپس خاک سبک را به آن اضافه کنید. پیاز های زعفران خریداری شده را در آن کاشته و در محلی خنک و با نور کم قرار دهید. زمانی که گیاه جوانه زد، گلدان را به محیطی که بالعکس گرم و با نور زیاد باشد منتقل کنید.

در این حالت سرعت رشد جوانه ها افزایش می­‌یابد.

درباره ی آبیاری گیاه زعفران به این نکته توجه کنید که این گیاه نیاز به آبیاری فراوانی ندارد. زمانی که عمر برگ ها به پایان رسید آبیاری را تمام کنید. همچنین در مدت زمان میان دو آبیاری لازم است خاک خشک باشد.

توجه به این نکات در خرید و کاشت پیاز زعفران می تواند سبب به ثمر رسیدن زعفران باکیفیت شود.